Joalis > Aktuální téma > Jdeme k veterináři
Joalis

Aktuální téma

26.08.2015

Jdeme k veterináři

Tomu se nelze vyhnout


Návštěvě veterináře se asi nevyhnete. Ať už jde o pravidelnou prohlídku, očkování, onemocnění, nebo plánovanou operaci, pes může tyto situace vnímat jako stresující.

Už od samotných příprav vycítí, že se bude něco dít. Víme, že psi jsou velice vnímaví a inteligentní. Nabídneme vám pár věcí, které můžete udělat proto, aby pes prožil cestu co nejlépe a v klidu.

Jakmile se otevřou dveře k veterináři, začne pes vnímat spoustu cizích věcí, zvířat, pachů, zvuků a lidí.
Před samotnou cestou psa nekrmte, ale pořádně vyvenčete. Bude mít šanci vymočit se a sníží se pravděpodobnost nehody v čekárně. Bude také klidnější. Stres můžete u psa pozorovat tím, že začne kňučet, rychleji dýchat, může se vyskytnout i průjem nebo pokálení v čekárně, začne více produkovat sliny. Jestliže patří váš pes k těm agresivnějším, vezměte pro něj náhubek.

Vejde-li se pes do přenosky, využijte ji. Ta zajistí, že pes ze strachu nikoho nepokouše, nepoškrábe a nepokusí se ani o jiné „psí kusy“.  Další důvod je ten, že bude ochráněn od ostatních psů, kteří na tom nemusí být psychicky o nic lépe, než je ten váš.
Přenosku samozřejmě něčím vystelte. Nejlépe tím, co už váš pes používal, nebo používáte vy. Na tyto pachy je zvyklý a budou ho uklidňovat. Jestli má oblíbenou hračku, například míček, či kousadlo, vezměte ho s sebou. Zkrátí mu to nepříjemné chvilky, než přijdete na řadu. Také doporučujeme vzít si s sebou nějaký pamlsek za odměnu (o kvalitě a výběru pamlsků zde teď nehovořme).

U některých zákroků můžete být a není proto vyloučené zeptat se veterinárního lékaře, zda můžete pomoci, třeba jen s podržením psa. Navíc ho můžete škrábat, hladit, což je další stimulant, aby byl v klidu. To je dobré aplikovat hlavně v případě, že jste na návštěvě u veterináře poprvé. Samozřejmě, že samotní veterináři a veterinární sestry mají bohaté zkušenosti s vystrašenými a jinak nervózními zvířaty. Vědí tedy jak nejlépe postupovat, aby nebyli zraněni oni sami nebo zvíře.
Svou cestu k veterinárnímu lékaři si dobře naplánujte. Nejvíc plno je v ordinacích ráno nebo v pozdních odpoledních hodinách, tak jako u praktických lékařů.

Naši chovatelé vědí, že přípravkem veterinární řady Joalis Animal - AniNevrin můžete předbíhat stresujícím chvilkám vašeho psa. Podáváme ho tak, jak jsme zvyklí. Tedy buď vstříknutím do tlamy zvířete, nebo aplikací na málo ochlupená místa, aby se přípravek dostal na kůži zvířete. Podávejte asi 5 dnů před plánovanou návštěvou zvěrolékaře.